Zakup najcięższych podręczników do sal przedmiotowych dla piątoklasistów

Podobnie jak w latach ubiegłych, w trosce o prawidłową postawę naszych dzieci, chcielibyśmy zmniejszyć ilość podręczników dźwiganych przez nie codziennie do szkoły i wyposażyć plecakisale przedmiotowe w komplety podręczników, które będą wykorzystywane podczas zajęć.

Jesteśmy w trakcie rozpoczętej w zeszłym roku zmiany podstawy programowej dla szkół podstawowych. W poprzednim roku szkolnym Rada Rodziców sfinansowała zakup podręczników dla klas czwartych, które służą już drugi sezon. W bieżącym roku nowy program realizują klasy piąte, dlatego planujemy wyposażenie sal przedmiotowych w podręczniki dla piątoklasistów.

Aby unaocznić problem i związaną z nim potrzebę, w połowie grudnia przeprowadziliśmy wyrywkowe i anonimowe ważenie plecaków w klasach piątych, które wykazało, że zdecydowana większość nosi na plecach ciężar przekraczający zalecane 10% wagi przeciętnego jedenasto-/dwunastolatka.

Obecnie współpracujemy z Dyrekcją oraz nauczycielami nad stworzeniem listy najcięższych podręczników używanych przez uczniów w tym roku, przygotowaniem kosztorysu oraz realizacją zakupów. Jednocześnie apelujemy do państwa o zwrócenie uwagi na ciężar plecaków, z którymi dzieci wyruszają codziennie do szkoły. Jego waga nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka*.

* źródło: Edulandia.pl